Wybieramy lampy ogrodowe!

Wybieramy lampy ogrodowe!

Dobierając lampy ogrodowe zwracamy uwagę na ich styl, kształt i kolor. Nie można jednak zapominać o jednej ważnej kwestii – bezpieczeństwie. Oglądając obudowy trzeba szukać odpowiednich oznaczeń i znać ich znaczenie.

Znaki bezpieczeństwa

Każda obudowa powinna posiadać odpowiednie oznaczenia bezpieczeństwa. Jednym z nich jest literka „B”, która oznacza, że produkt spełnia polską normę bezpieczeństwa oraz posiada akceptację techniczną.

Oznaczeniem, które informuje o spełnianiu norm panujących w Unii Europejskiej jest znak „CE”. Dzięki temu oznaczeniu wiadomo, które produkty można sprzedawać za granicą na terenie Unii Europejskiej. Producent, by sprzedać swój towar z tym oznaczeniem musi dokonać analiz i podjąć działania dla spełnienia wszystkich wymagań i poddaje wyrób ocenie zgodności z określonymi dyrektywami.

Oznaczenie IP

Każda obudowa lampy, klosz, czy plafon powinien posiadać znak „IP”. Znak ten określa poziom ochrony źródła światła. Po tym oznaczeniu widoczne są dwie cyfry. Pierwsza z nich oznacza ochronę przed ciałami stałymi, na przykład: kurz, czy pył, a także chroni człowieka przed bezpośrednim kontaktem z elementami umieszczonymi wewnątrz. Może wynosić od 0 do 6. Druga cyfra oznacza ochronę przez wnikaniem wody do środka. Przybiera wartość od 0 do 8. I tak np. stopień zerowy ochrony wynosi zatem 00. Najwyższy stopień ochrony wynosi IP 68.

Poziom ochrony a funkcja lampy

Poziom ochrony zależy od przeznaczenia oświetlenia ogrodowego. Lampa podwodna do oczka wodnego będzie musiała spełniać inne wymagania niż lampa do altany. Obudowy lamp znajdujących się pod zadaszeniem powinny mieć poziom ochrony IP 21. Lampy stojące oraz słupki, które nie posiadają daszku muszą posiadać oznaczenie przynajmniej IP 44. Najwyższe oznaczenia powinny mieć obudowy lamp do umieszczania w wodzie, na jej powierzchni lub w jej pobliżu. Najwyższy poziom wytrzymałości powinno mieć oświetlenie montowane w płytach chodnika, czy w podjeździe.

Klasa ochrony

Lampy mogą mieć jedną z trzech klas ochronności. Informuje ona o tym jaka izolacja została zastosowana w danym oświetleniu. Oświetlenie ogrodowe powinno posiadać klasę II, natomiast to stosowane w oczku wodnym klasę III. Należy pamiętać, by w instalacjach stosowanych do oczek wodnych było bezpieczne napięcie: 12 V lub 24 V.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *