Tynk odpadający ze ścian - co robić?

Tynk odpadający ze ścian – co robić?

W wieloletnich domach zdarza się czasem tak, że tynk po prostu zaczyna ze ścian odpadać. Przyczyny takiego odpadania są różne, ale jedno jest pewne, trzeba to będzie naprawić, bo skoro w jednym miejscu mamy problem z odpadającym tynkiem, to za chwilę może się to pojawić w inny.

I tu jest właśnie pierwsza sprawa do wyjaśnienia. To, że tynk odpadł w jednym miejscu nie oznacza wcale, że musi odpaść również w innym. Może, ale nie musi. Problem może być tego typu, że w tym miejscu coś było nie tak z mocowaniem tynku. Jednak, może też być tak, że to z całym tynkiem coś jest źle. Albo został źle położony albo jest zbyt stary. Problemów może być wiele. Ważne, żeby je zdiagnozować, żeby je rozpoznać i zacząć z nimi działać.

Co zrobić, gdy tynk odpada ze ściany?

Jednym z powodów odspojenia tynku może, więc być błąd w nałożeniu. Jeżeli tynk nie został dobrze nałożony to na pewno zacznie odpadać. Teraz pytanie, czy został źle nałożony na całej powierzchni, czy tylko miejscowo. Problemem może być również zbytnie zawilgocenie ściany, które prowadzi do odspojenia, czy też na przykład wiek budynku. Każdy budynek wymaga, bowiem od czasu do czasu gruntownego remontu, wymaga odmiany, odświeżenia. Jeżeli to nie zostanie zrobione, to trzeba wówczas się liczyć z tym, że dom czy mieszkanie zacznie się po prostu samo rozpadać.

W przypadku, gdy gdzieś odpadnie tynk, to trzeba od razu sprawdzić całą ścianę. Opukuje się, więc ją młotkiem. Tam gdzie tynk jest odspojony, nazywa się to odparzeniem, więc, tam gdzie tynk jest odparzony pukanie powoduje głuchy odgłos. Tam, gdzie tynk jest dobrze związany dźwięk będzie czysty.

Naprawa powinna być uzależniona od zniszczeń. Jeżeli tynk jest odparzony tylko w kilku małych miejscach, można to oczywiście naprawić miejscowo. Można to zrobić w zniszczeniach. Może jednakże się tak zdarzyć, że zniszczenia są duże i łatanie miejscowe nie jest rozwiązaniem, rozwiązaniem będzie tylko naprawa całej ściany. Przystępując zaś do naprawy należy pamiętać, żeby zacząć od odpowiedniego zagruntowania ściany żeby zmniejszyć jej chłonność i poprawić zdolności wiązania nowej warstwy tynku.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *