Przygotowanie się do montażu płytek ściennych

Przygotowanie się do montażu płytek ściennych

Płytki ścienne to doskonałe rozwiązanie, które można zastosować na powierzchniach różnego typu i różnego rodzaju. Mogą być układane zarówno na tynkach suchych, tradycyjnych, czy nawet metodą płytki na płytki. To rozwiązanie powoduje, że płytki stają się bardzo uniwersalnym i szeroko stosowanym rozwiązaniem. Tym bardziej, że odpowiednio dobrane płytki mogą okazać się naprawdę efektownym rozwiązaniem. Ważne jednak, zanim zaczniemy nasze płytki układać, żeby odpowiednio przygotować do tego podłoże.

Jak przygotować się do montowania płytek ściennych?

Wszelkie okładziny stają się znacznie lepsze i znacznie bardziej trwałe, jeżeli odpowiednio zostanie przygotowane do nich podłoże. Trzeba je, więc właściwie zagruntować, żeby straciło swoją chłonność, trzeba też je wyrównać i obłożyć właściwą zaprawą. Dlaczego podłoże musi stracić swoją chłonność? Zaprawa klejowa do płytek przygotowane jest na bazie cementu. Oznacza to, że do wiązania potrzebna jest koniecznie woda zarobowa. Jeżeli podłoże jest chłonne pobiera tę wodę i wówczas wiązanie staje się słabsze, mniej trwałe. Jeżeli jest odpowiednio zagruntowane podłoże, traci swoją chłonność i wówczas zaprawa może znacznie lepiej wiązać.

Po drugie, odpowiedni grunt to również wiązanie kurzu i pyłu obecnego na budowie. Ich działanie także znacznie obniża przyczepność okładziny, wpływa negatywnie na wiązanie i trwałość okładziny. Dzięki temu, że zostanie położony grunt, kurz i pył zostaje zawiązany a przez to nie wpływa na odspojenie okładziny.

Ważne również by wiedzieć, że dobre przygotowanie podłoża to również zabezpieczenie przed reakcją chemiczną podłoża i zaprawy klejowej. Zdarza się, bowiem, że zaprawa wchodzi w reakcję z tynkiem i również traci swoje właściwości wiązania.

Warto również pamiętać, że konieczna jest izolacja wodna okładziny płytkowej. Mimo, że przez płytki woda nie przechodzi, to dostaje się ona do fugi, która ma podłoże cementowe. Ponadto może podchodzić pod same płytki. Co za tym idzie, trwałość okładziny systematycznie atakowanej wodą staje się coraz mniejsza i coraz słabsza. W konsekwencji, okładzina, jako taka może po prostu się rozluźnić. Dlatego też, tak ważne jest stosowanie odpowiedniej hydroizolacji. Szczególnie, jeżeli układamy płytki w szczególnie wilgotnych pomieszczeniach. Kuchnia, czy łazienka są narażone na podwyższony poziom wilgotności i tam zastosowanie hydroizolacji jest wręcz obowiązkowe. Bez niego układanie okładziny w postaci płytek jest całkowitą stratą czasu, ponieważ za chwilę trzeba to będzie poprawiać.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *