Pęknięcia na ścianach - jak się ich pozbyć ?

Pęknięcia na ścianach – jak się ich pozbyć ?

Czasem zdarza się, iż na gładkich powierzchniach ścian pojawiają się rysy i pęknięcia. Z pewnością nie wyglądają one zbyt atrakcyjnie, dlatego też nie dziwi fakt, że zazwyczaj chcemy je usunąć. Często możemy to zrobić samodzielnie, jednak aby móc tego dokonać, najpierw należy stwierdzić, co jest powodem powstania takiego właśnie pęknięcia i jak sobie z nim poradzić, aby zlikwidować przede wszystkim jego przyczynę.

Co jest przyczyną powstawania pęknięć na ścianie?

Powodów powstawania pęknięć na ścianach może być niezwykle wiele. Naprężenia tynków czy nawet poważniejsze sprawy, takie jak naruszenia konstrukcji – często ciężko jest od razu je zdiagnozować. Często powodem powstawania ich są tak zwane skurcze tynków., ten rodzaj rys bardzo łatwo można odróżnić od innych. Nie są one bowiem zbyt wielkie, mają zazwyczaj mniej niż 0,3 mm szerokości o co najważniejsze, zazwyczaj tworzą siatkę przypominającą pajęczynę. Warto pamiętać., że te rodzaj rys można bez większych problemów usunąć, i można to zrobić nawet samodzielnie.

Usuwanie rys skurczowych na ścianie

Usunięcie rys skurczowych nie powinno być zbyt wielkim kłopotem. Wystarczy do tego celu jedynie odpowiednio dobrana masa szpachlowa oraz szpachelka i być może papier ścierny do wygładzenia powierzchni. Należy jednak pamiętać o tym, aby odpowiednio dobrać taką właśnie masę, inna bowiem będzie się nadawała do tynków wapiennych a całkiem odmienna do tynków cementowych czy kwarcowych.

Inne rodzaje pęknięć ściany

Rysy skurczowe to te pęknięcia, które sprawiają najmniej problemów. Znacznie poważniejsze są inne ich rodzaje. Gdy mowa o takich jak rysy naprężeniowe, również możemy je samodzielnie usunąć, jednak należy pamiętać o tym, aby je wcześniej dobrze rozpoznać. Zazwyczaj biegnąć od krawędzi drzwi lub okien w kierunku narożnika. Tutaj także potrzebna będzie odpowiednia masa szpachlowa, jednak wcześniej powinno się zastosować specjalną taśmę z włókna szklanego. Będzie ona zapobiegać kolejnym pęknięciom powstałym z powodu naprężenia tynków. Dzisiaj jednak na rynku można znaleźć także tak zwaną szpachlówkę zbrojoną, która z powodzeniem może zastąpić taką właśnie taśmę.

Gdy jednak rysy są dość głębokie i przebiegają wzdłuż lub też w poprzek ścian, wtedy możemy przypuszczać, iż są to rysy powstałe w związku z wadami konstrukcyjnymi budynku. Wtedy na pewno o wiele lepiej jest zasięgnąć porady fachowca, który powie nam gdzie jest źródło problemu i powie jak go usunąć. Dopóki bowiem wada konstrukcji pozostanie w stanie niezmiennym, możemy się spodziewać powstawania kolejnych rys i pęknięć na ścianach.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *