Ledowe oświetlenie ogrodu

Ledowe oświetlenie ogrodu

Oświetlenie LED jest coraz częściej stosowanym oświetleniem w ogrodach. Nie tylko pozwala na zmniejszenie rachunków za energię elektryczną, ale także sprawia, że ogród jest pięknie oświetlony i przy tym wyjątkowy.

Lampy LED elementem wystroju

Podstawowymi elementami wystroju ogrodu są drzewa, kwiaty, oczka wodne, czy fontanny, a także miejsca rekreacyjne: altany, tarasy, place zabaw. Wszystkie te element muszą do siebie pasować stylizacją i kolorystyką. To samo dotyczy oświetlenia. Musi wtapiać się w otoczenie, ale także podkreślać wieczorami piękno poszczególnych obiektów malej architektury ogrodu.

Instalacje oświetlenia LED-owego

Lampy ogrodowe mogą być zasilane instalacją nisko- bądź wysokonapięciową. Lampy ledowe muszą być podpięte do instalacji niskonapięciowej, o napięciu stałym 12 V lub 24 V, które oddzielone jest od sieci za pomocą zasilacza. Okablowanie instalacji umieszcza się około 30 cm pod ziemią w ochronnej rurce, bądź folii ostrzegawczej. Zasilanie takie można stosować także do oświetlania oczek wodnych oraz basenów.

Zalety LED

Oświetlenie LED jest bardzo wydajne i znacznie tańsze nić zwykle stosowane. Dodatkową zaletą, o której nie wie wiele ich użytkowników jest to, że lampy LED nie przyciągają owadów, tj. muszki, czy komary, a także nietoperzy i pająków. Jest ono bowiem mniej atrakcyjne niż normalne światło, gdyż nie zawiera ultrafioletu i emituje mniej ciepła. Światło emitowane przez lampy LED jest także bardziej przyjazne dla pozostałych zwierząt, ponieważ nie zakłóca ich orientacji w terenie.

Czujniki ruchu

By jeszcze bardziej zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną możemy zainstalować odpowiednie sterowniki, bądź czujniki ruchu i zmierzchu. Przy ich pomocy możemy regulować jasność oświetlenia, wybrać jego kolor i inne parametry. Można zastosować w tym przypadku zegar astronomiczny i według niego zaprogramować całe oświetlenie w ogrodzie lub znaczną jego część. Wybierając czujniki ruchu światło będzie się świeciło tylko wtedy, gdy faktycznie będzie ono potrzebne.

Jakie miejsca wymagają oświetlenia?

By ogród po zmierzchu i o świcie dalej spełniał choć część swoich funkcji musi być dobrze oświetlony. Strategicznymi miejscami, którego tego wymagają są: bramka i wjazd na posesję, podjazd, schody oraz wejście do domu, ścieżki komunikacyjne, tj. chodnik i ścieżki, a także taras, czy oczko wodne. Dodatkowo, dla walorów dekoracyjnych, można oświetlić wybrane rabaty kwiatów, długoletnie drzewa, fontannę, czy rzeźby, jeśli je posiadamy. Pięknie oświetlony ogród będzie ostoją spokoju i miejscem rodzinnych spotkać przez długie lata.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *