Niezależnie od tego, czy szukamy opraw oświetleniowych, które ozdobią nasz salon, chcemy nadać ton naszej jadalni, czy dodać charakteru wnętrzu sypialni, żyrandol zawsze pozostaje dobrym rozwiązaniem. Żyrandole to domowi specjaliści od robienia dobrego wrażenia. Dzisiejsze nowoczesne, współczesne oprawy zachwycają swoim designem. Takie oświetlenie spełnia nie tylko funkcję użytkową. Sam żyrandol oraz światło, którego jest źródłem może fantastycznie wzbogacić każde wnętrze. Przedstawiamy odpowiedzi na kilka najczęściej zadawanych pytań związanych z zakupem żyrandola.
Czy żyrandol pasuje tylko do wnętrz w klasycznym stylu?
Wszystko zależy od stylu samej oprawy. Aby uzyskać bardziej nowoczesny wygląd oświetlenia, skoncentrujmy się na satynowych wykończeniach z niklu lub chromu. Ciemne wykończenia są częściej spotykane w oprawach łączących projekty zarówno w stylu tradycyjnym, jak i współczesnym. Nowoczesne wzornictwo idzie w kierunku chromu i niklu satynowego. Szukajmy również czystych linii, z minimalną ilością ozdobnych dekoracji. Pamiętajmy o tym, że wykończenie żyrandola i rodzaj materiałów powinien pasować do pozostałych elementów dekoracyjnych w pomieszczeniu.
Jak duży powinien być żyrandol do jadalni?
Żyrandole mają różne wymiary i średnicę. Jeżeli oprawa ma zawisnąć na stołem w jadalni, zaleca się, aby średnica żyrandola była równa 1/2 do 2/3 szerokości stołu. Przed zakupem należy również wziąć pod uwagę wysokość sufitu i długość żyrandola. Żyrandol nie może wisieć zbyt wysoko. Nie będzie wówczas zapewniał wystarczającej ilości światła. Nie powinien jednak również wisieć zbyt nisko. Stworzy, bowiem bardzo przytłaczające wrażenie.
Czy żyrandol będzie wystarczająco jasny, by oświetlić cały pokój?
Żyrandole to dekoracyjne elementy oświetlenia, które mają nadać wnętrzu styl i odpowiednią atmosferę. Nie oczekujmy, więc, że nasz żyrandol będzie głównym źródłem światła w pokoju. To jeden z największych błędów, jakie można popełnić. Umieszczenie pojedynczej oprawy na środku pokoju i oczekiwanie, że całkowicie oświetli to pomieszczenie, jest doskonałą receptą na… złe oświetlenie. Żyrandole sprawdzają się, jako dodatkowe źródło światła, a nawet lepiej, gdy są włączone do warstwowego oświetlenia. Oświetlenie wnękowe lub kinkiety ścienne w pokoju to świetne sposoby na zaakcentowanie przestrzeni, podkreślenie ścian, obrazów, roślin, blatów i szafek. Dlatego warto pomyśleć u uzupełnieniu projektu oświetlenia również o te elementy.
Dodaj komentarz