Jakie są rodzaje elektrod spawalniczych?

Jakie są rodzaje elektrod spawalniczych?

Elektrody spawalnicze to jeden z najważniejszych elementów w każdej spawarce. Dlatego każdy mężczyzna, który pragnie zaopatrzyć swój garaż czy też swoją kanciapę majsterkowicza w tego rodzaju urządzenie przede wszystkim powinien zdobyć trochę wiedzy na temat różnych metod spawania, na temat różnych rodzajów spawarek oraz na koniec na temat różnych elektrod spawalniczych. Właśnie temu ostatniemu zagadnieniu będzie poświęcony ten artykuł. Mam nadzieję, że wzbogaci on Twoją wiedzę na temat tego istotnego elementu każdej spawarki, a co za tym idzie pomoże Ci dokonać mądrej i świadomej decyzji, jeśli chodzi o zakup odpowiedniej spawarki stworzonej do Twoich potrzeb oraz kupić właściwe elektrody spawalnicze. Życzę miłej lektury!

Rodzaje elektrod: elektrody kwaśne

Jeśli chodzi o elektrody kwaśnie to są elektrody, które co prawda mają mniejsza wytrzymałość niż elektrody z otuliną rutylową, ale za to pozwalają nam one uzyskać płaskie i gładkie spoiny co jest ich ogromnym atutem. Poza tym warto zaznaczyć, że tego rodzaju elektrody doskonale sprawdzają się zarówno przy spawaniu stałym biegunowością ujemną na elektrodzie jak i na spawaniu prądem przemiennym. Czasami musimy je wysuszyć, ale zazwyczaj nie jest to niezbędne.

Rodzaje elektrod: elektrody celulozowe

W przypadku elektrod celulozowych to musisz wiedzieć, że używa się ich przede wszystkim na świeżym powietrzu. Głównie dlatego, że są one bardziej odporne niż inne elektrody. Ponadto możemy je stosować w pozycji pionowej z góry na dół oraz we wszelkich dowolnych pozycjach, co jest ich dużym plusem. Powinieneś także wiedzieć, że spawanie tego rodzaju elektrodami robi się prądem przemiennym lub stałym z biegunowością dodatnią na elektrodzie.

Rodzaje elektrod: elektrody rutylowe

Są to najczęściej używane elektrody, ponieważ są one niesamowicie uniwersalne w użytkowaniu. Poza tym są bardzo proste w użyciu, wydaje i możemy dzięki nim uzyskać gładkie spoiny. Ich dodatkową funkcją jest także to, że bez problemu usuniemy nimi żużel oraz możemy pracować nimi w niemal każdej pozycji, która nam pasuje. Elektrody rutylowe doskonale sprawdzają się w trakcie tworzenia krótkich połączeń oraz spawania cienkich elementów. Ponadto warto zaznaczyć, że doskonale spawają prądem naprzemiennym jak i prądem stałym o biegunowości ujemnej na elektrodzie. Ich jedyny minus to taki, że są mocno narażone na pękanie, ponieważ wykonane za ich pomocą spoiny mają w sobie dużo wodoru. Do plusów elektrod rutylowych można zaliczyć to, że są łatwo topliwe i pozwalają uniknąć rozprysków oraz nie wymagają one przed użyciem suszenia, co jest dużym ułatwieniem w ich obsłudze.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *