Jak wyłożyć ściany kamieniem ?

Jak wyłożyć ściany kamieniem ?

Nadanie wnętrzu charakteru to jeden z ostatnich etapów remontu – odpowiedni wybór dodatków potrafi całkowicie odmienić pomieszczenie. Jednak zasłony, narzuty, świece czy kwiaty i bibeloty to nie jedyne możliwości stworzenia ciekawej aranżacji. Na wcześniejszym etapie prac można pomyśleć także o kamieniu, który często pojawia się na ścianach salonów czy kuchni. Najczęściej w ten sposób akcentuje się jedną ze ścian. Kamień jako materiał wykończeniowy sprawdzi się zarówno we wnętrzach klasycznych, jak również tam, gdzie wprowadzamy elementy stylu rustykalnego. Do wyboru mamy zarówno kamień naturalny – granit, marmur, trawertyn, piaskowiec oraz łupek, jak również doskonale imitujące go płytki ścienne wykonane z gipsu. Tak mocny akcent nie potrzebuje już dodatkowych ozdób, dlatego nie poleca się łączenia go z innymi okładzinami ściennymi.

Wykonanie kamiennej ściany

Decyzja o wykorzystaniu we wnętrzu kamienia wiąże się z koniecznością wyboru i zakupu odpowiedniego materiału oraz jego położenia na ścianie. Na obu tych etapach możemy poradzić się fachowców – każdy z rodzajów kamienia będzie miał nieco inne właściwości i warto zapytać o nie sprzedawcę; przy montażu kamiennych płyt na ścianie także możemy skorzystać z usług profesjonalnej firmy remontowej. Jednak dla osób mających nieco doświadczenia w pracach remontowych nawet samodzielne wykonanie kamiennej ściany nie powinno stanowić problemu. Działania warto wówczas podzielić na kilka etapów:

1. Zaprawę klejową nanosi się na uprzednio przygotowaną, wyrównaną ścianę. Wykorzystuje się to tego najczęściej pacę zębatą, przy pomocy której rozprowadza się produkt.

2. Przyklejanie płytek rozpoczynamy od dołu – wówczas kolejne rzędy otrzymują niezbędne oparcie i nie będzie konieczne stosowanie metalowych kotew. Płytę należy przyłożyć do nałożonej wcześniej zaprawy i przez chwilę dociskać. Istotne jest regularne rozprowadzanie kleju na ścianie, które zagwarantuje optymalną przyczepność.

3. Najczęściej podczas układania płytek stosuje się krzyżyki dystansowe, zapewniające równie odległości pomiędzy elementami. Tylko w przypadku niektórych płytek montuje się je, dociskając jedną do drugiej bez zachowania odległości.

4. Ułożenie gotowego rzędu sprawdza się przy pomocy poziomicy – daje to możliwość ewentualnych poprawek. Na zmianę ułożenia mamy niewiele czasu – zwykle jest to kilkanaście minut, tego rodzaju informacja zawsze powinna się jednak znaleźć na opakowaniu zaprawy klejowej.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *