Jak wykończyć łazienkę krok po kroku ?

Jak wykończyć łazienkę krok po kroku ?

Łazienka może sprawić sporo kłopotów remontującym, wiąże się to z faktem, że na stosunkowo niewielkiej przestrzeni trzeba zadbać zarówno o aspekty budowlane, instalacyjne, jak i estetyczne. Wykończenie generuje także niemałe koszty, a detali o które należy zadbać jest sporo.

Rozplanowanie przestrzeni

Planując łazienkę, nie zawsze mamy do dyspozycji dużą przestrzeń, którą możemy dowolnie zaaranżować. Funkcjonalność zmusza do ustępstw wobec początkowych zamierzeń – aby uniknąć rozczarowań, już na początku warto dokonać dokładnych pomiarów i w oparciu o te wartości wybierać urządzania sanitarne. Niektóre elementy są niezbędne – umywalka, kabina prysznicowa lub wanna, toaleta; jednak w przypadku pralki możemy pomyśleć nad umieszczeniem jej w innym pomieszczeniu.

Instalacje

Decyzja o położeniu poszczególnych sprzętów musi być ostateczna, bo przesądzi o rozpoczęciu prac nad koniecznymi instalacjami wodnymi i kanalizacyjnymi. Przed wykończeniem ścian istotne jest także wskazanie miejsc, w których powinny znajdować się gniazdka, niezbędne w przypadku takich urządzeń jak pralka czy suszarka. Zanim na podłodze pojawią się płytki, należy podjąć decyzję o ewentualnym ogrzewaniu podłogowym, które musi być zamontowane wcześniej.

Odpowiednio wcześnie warto również pomyśleć o wykonaniu podwieszanego sufitu z halogenami. Stelaż powinien zostać zamontowany przed wykończeniem ścian.

Ułożenie płytek

To właśnie staranność podczas prac wykończeniowych w łazience zadecyduje o efekcie końcowym. Gdy wszystkie instalacje są już przygotowane, można przystąpić do układania płytek. W tym celu konieczne jest oczywiście wcześniejsze zgromadzenie materiałów oraz przygotowanie podłoża. Stan powierzchni oraz jakość wykorzystanych klejów i emulsji gruntujących będą kluczowe dla trwałości całości.

Wybór koloru i struktury płytek to kwestia bardzo indywidualna, jednak podczas ich układania warto kierować się kilkoma uniwersalnymi zasadami. Podczas pracy pomocne będą m. in. specjalne krzyżyki, dzięki którym odległości między płytkami będą równe. Przestrzenie pomiędzy płytkami wypełnia się fugami – ich wybór na rynku jest bardzo duży, dlatego bez problemu wybierzemy odpowiedni odcień, niekoniecznie klasyczną biel. Krawędzie styku ścian i podłogi oraz przestrzenie pomiędzy ścianami warto natomiast zabezpieczyć silikonem.

Wstawienie sprzętów

Dopiero po zakończeniu wszystkich prac budowlano-wykończeniowych warto zamontować w łazience ruchome sprzęty. Na wcześniejszych etapach pracy na pewno byłyby przeszkodą w swobodnym poruszaniu się po najczęściej niewielkim pomieszczeniu.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *