Jak wybrać lampy do ogrodu?

Jak wybrać lampy do ogrodu?

Dobór odpowiednich lamp nie jest taki prosty, jak miałoby się to wydawać. Wykonane z różnych materiałów, stylizowane, w różnorodnych kształtach. Oświetlenie musi pasować do ogólnego wystroju ogrodu, by współgrać z nim i tworzyć jednolita całość. Które wybrać, by pasowały do aranżacji całego ogrodu?

Lampy retro

Właścicielom ogrodów stylizowanych na dawne parki, owiane tajemniczością i romantyzmem poleca się lampy w stylu retro. Będą idealnie komponować się z ukrytą wśród drzew altaną lub płotkiem porośniętym pnączami, bądź pnącymi różami. Oświetlenie takie będzie idealnie pasować do dworków, przy ławce wśród drzew można postawić niewielkie latarenki. Dzięki temu uzyskamy nastrój wprost z „Zaczarowanego ogrodu”. Oprawy tego oświetlenia mogą być wykonane zarówno z tworzy sztucznych, jak i z metalu.

Nowoczesny styl

Bez problemu powinniśmy także wybrać lampy do nowoczesnych ogrodów. Ich zadaniem jest podkreślanie wybranych elementów aranżacji ogrodu, np. drzew, oczka wodnego, rabat, a także fontanny, czy nowoczesnej rzeźby. Występują w wielu kolorach, kształtach, stylizacjach. Mogą być stojące, wiszące (np. w altankach), czy w formie kinkietów montowanych do budynku. Można także zastosować różne barwy oświetlenia, szczególnie do świetlenia elewacji domu.

Oświetlenie oczka

Oczko wodne, czy inny zbiornik dodaje każdemu ogrodowi uroku. Pięknie w tafli wody odbija się słońce, woda szumi uspokajając użytkowników ogrodu, ptaki chłodzą się w nim w lecie. By jednak ogród był widoczny i zabezpieczony nocą powinien być widoczny. Oczko wodne można oświetlić na kilka sposobów: lampkami podwodnymi, pływającymi reflektorkami lub słupkami w okolicy jego brzegów. Oświetlenie może być standardowego koloru lub czerwone, pomarańczowe, zielone, bądź niebieskie.

Oszczędności w ogrodzie

Oświetlenie ogrodowe może być prawdziwym pożeraczem prądu. By obniżyć rachunki można zastosować lampy z technologią LED. Mają dłuższa żywotność, niż zwykłe oświetlenie i pobierają mniej energii elektrycznej. Można także zakupić lampy solarne, które świecą dzięki bateriom ładującym się za pomocą energii słonecznej. Dobrej jakości lampy solarne mogą świecić nawet do ośmiu godzin. Warto unikać tanich lamp, bez wymienianej baterii. Lepiej zainwestować i cieszyć się oświetleniem przez długi czas.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *