Generalnie rzecz ujmując z rozmieszczeniem urządzeń sanitarnych i wyposażeniem małej łazienki bywają kłopoty. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, o tym, jak wybrać i gdzie zainstalować ceramikę łazienkową, aby korzystać z niej wygodnie nawet na niewielkiej powierzchni. Przeczytaj go koniecznie!
Ceramika sanitarna w łazience o niewielkich rozmiarach
Zacznijmy od tego, że krótka miska WC doskonale sprawdzi się w wąskiej łazience. Ale pamiętajmy tylko, że podtynkowa spłuczka zajmie kolejne 18-20 cm w szerokości pomieszczenia. Zazwyczaj małe pomieszczenie to duże wyzwanie – ograniczony metraż bynajmniej nie sprzyja temu, aby urządzić je funkcjonalnie i estetycznie. Ale w przypadku łazienki zadanie jest szczególnie trudne, bo musi ona pomieścić urządzenia, których używasz wielokrotnie w ciągu dnia. Dlatego jeśli wybierzesz nieodpowiednie lub zamontujesz je w niewłaściwym miejscu, skażesz się na niewygodę.
Mała umywalka łazienkowa
Przede wszystkim umywalka w małej łazience lub toalecie powinna mieć średnicę 25 cm (jeśli jest okrągła) lub boki o długości przynajmniej 20 x 30 cm, jeżeli jest prostokątna (to mniej więcej wielkość kartki A4). Natomiast jeśli bateria jest nastawiana na umywalkę, dochodzi jeszcze rant do zamocowania baterii (8-10 cm). Dlatego urządzając wąską łazienkę, wybierz umywalkę, której rant znajduje się nie za miską, ale obok niej. Poza tym należy także zwrócić uwagę na długość wylewki – jeżeli będzie za długa, woda będzie się rozchlapywać. Zwykle, w sklepach pytaj o baterie sztorcowe do małych umywalek. Musisz wiedzieć, że gdy umywalka nie ma rantu i baterię montujesz w ścianie, koniec wylewki powinien się znajdować nad korkiem umywalki. Poza tym strumień wody nie może być zbyt skośny – ma tworzyć z podłogą mniej więcej kąt prosty. Generalnie odpowiednia głębokość umywalki to 12-15 cm. Natomiast między końcówką wylewki a krawędzią miski umywalki także powinna być zachowana odległość 12-15 cm.
Miski ustępowe
Miski ustępowe bardzo często mają szerokość około 40 cm, ale bez większego problemu znajdziesz węższe, choćby o 5 cm. Generalnie rzecz ujmując standardowa długość muszli to ok. 60 centymetrów, jednak są również dostępne miski o 15 centymetrów krótsze. Dlatego jeśli chcesz mieć spłuczkę podtynkową, pamiętaj, że po zabudowaniu będzie miała głębokość 18-20 centymetrów. Poza tym, podczas planowania układu łazienki musisz wziąć pod uwagę wymiary zarówno miski, jak i spłuczki. Oczywiście możesz się zdecydować na spłuczkę płytszą, ale pamiętaj, że w jej przestrzeni nie zmieści się rura odpływowa z miski ustępowej.
Dodaj komentarz