Gładź szpachlowa – jaką wybrać?

Gładź szpachlowa – jaką wybrać?

Każdy kto kiedykolwiek robił jakieś remonty lub czynności budowlane doskonale wie jak niezbędnym produktem wtedy jest właśnie dobrej jakości gładź szpachlowa. Obecnie najczęściej wybieraną gładzią jest gładź wapienna lub gładź gipsowa, jednak nie jest to reguła. Wybór odpowiedniej gładzi do swojego domu nie jest łatwy, ponieważ obecnie na rynku jest naprawdę przeogromny wybór różnego rodzaju gładzi w bardzo różnorodnych cenach. Dlatego przed dokonaniem zakupu tego produktu dobrze jest się mniej więcej zorientować w tym jakie mamy rodzaje gładzi oraz ile one mogą kosztować, aby niepotrzebnie nie przepłacać. Pamiętajmy także o tym, że całkiem innej gładzi będziemy używać w łazience, a całkiem innej w kuchni. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego czym się kierować przy wyborze odpowiedniej gładzi szpachlowej. Zapraszam do lektury!

Jakie jest zastosowanie gładzi szpachlowej?

Przede wszystkim podstawowym zadaniem gładzi szpachlowej jest wykonanie równej oraz gładkiej powierzchni ścian. Ma ona na celu przygotować nasze ściany przed malowaniem ich farbami dekoracyjnymi, akrylowymi lub lateksowymi. Obecnie na polski rynku dostępne do kupna w sklepach są takie gładzie jak: elastyczne gładzie polimerowe, gładzie cementowe, wapienne oraz gipsowe. Największym zainteresowaniem cieszą się gładzie gipsowe, które wykonane są z cementu, dolomitu i gipsu oraz innych dodatków, które mają za zadanie zapewnić im idealną równość oraz gładkość. Należy także pamiętać, że bardzo ważna jest odporność gładzi na wahania temperatury i wilgoć oraz jej elastyczność. Zwykle gładź szpachlowa sprzedawana jest w formie suchej masy (zwykle jest workowana po około 20 do 30 kilogramów), którą później należy rozdrobnić z odpowiednią ilością wody.

Gipsowa gładź szpachlowa – co warto o niej wiedzieć?

Jeśli chodzi o gipsową gładź szpachlową to zazwyczaj jest ona wykorzystywana w mieszkaniach oraz w domach jednorodzinnych, jako warstwa, która ma na celu wygładzić oraz wyrównać przed malowaniem farbami nasze ściany. Warto także zaznaczyć, że w składzie takiej gipsowej gładzi szpachlowej jest gips syntetyczny lub bardzo drobnoziarnisty gips naturalny. Ten rodzaj gładzi gipsowej charakteryzuje się dużą wytrzymałością i sprzedawany jest w postaci suchej mieszkanki do rozdrobnienia z wodą. Natomiast masy, które mają w swoim składzie gips naturalny sprzedawane są jako gotowe masy szpachlowe, których nie trzeba już rozdrabniać z wodą. Mają one biały kolor i są o wiele jaśniejsze niż gładzie z gipsem syntetycznym.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *