To jak nasz dom będzie się prezentował z zewnątrz przede wszystkim zależy od nas, od wyboru odpowiedniej farby zewnętrznej oraz od fachowców, którzy będą nasz dom malować. Pamiętajmy także, że pierwsze wrażenie jest tylko jedno, więc tak jak nasz dom nasi znajomi czy przyjaciele zobaczą za pierwszym razem tak go zwykle zapamiętają. W związku z tym powinniśmy poświęcić trochę więcej czasu na wybór odpowiedniej farby zewnętrznej na elewację naszego domu i zrobić porządny przegląd farb zewnętrznych, które są obecnie dostępne na rynku. Poza walorami estetycznymi, które ma nadać nam odpowiednia farba elewacyjna warto zadbać także oto, aby farba, którą nałożymy na nasz dom spełniała również funkcję ochronną i aby była trwała. Nie ma sensu oszczędzać na farbie elewacyjnej, ponieważ może się okazać, że po kilku deszczowych dniach lub opadach intensywnego śniegu nasza farba zewnętrzna zniknie lub wyblaknie, a tego wolelibyśmy uniknąć. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, czym warto się kierować przy wyborze farby zewnętrznej na elewacje. Zapraszam do lektury!
Czym się kierować przy kupnie zewnętrznej farby na elewację?
Przede wszystkim nie powinniśmy się skupiać tylko na kolorze farby, ale należy poświęcić także trochę uwagi jej rodzajowi oraz jej jakości. Nie możemy zapomnieć o tym, że taka farba elewacyjna musi być odporna na wszystkie czynniki zewnętrzne oraz pogodowe, a także powinna ona wytrzymać na naszej elewacji przez długie lata. Związku z tym zanim zdecydujemy się na konkretny model interesującej nas farby powinniśmy sprawdzić jej wodoszczelność. Najważniejszym i podstawowym zadaniem farby elewacyjnej jest ochrona naszego budynku przed nadmiernym atakiem wilgoci. W związku z tym warto kupić farbę, która ma najmniejszy współczynnik nasiąkalności powierzchniowej (a to oznaczanie, że chłonie najmniej wilgoci). Tutaj optymalnym wyznacznikiem nasiąkalności powierzchniowej będzie wartość 0,05 kilograma na metr kwadratowy. Poza wodoodpornością dobrze jest także sprawdzić jaka jest paroprzepuszczalność naszej farby. Warto wiedzieć, że paroprzepuszczalność to parametr, który informuje nas o tym, jaka jest ilość wody, która przenika w ciągu jednego dnia przez powierzchnię jednego metra naszego budynku. Powinniśmy zapamiętać zasadę, że im wyższa jest liczba wody, tym zwykle oznacza to większą przepuszczalność farby.
Na jakie czynniki zwrócić uwagę przy kupnie farby elewacyjnej?
Kupując zewnętrzną farbę elewacyjną bardzo ważna jest zawartość spoiwa w naszej farbie. Warto wiedzieć, że im więcej jest spoiwa w farbie tym lepsza jest jakość takiej farby, a co za tym idzie prawdopodobnie będzie większa także cena takiego produktu. Spoiwem, które występuje w farbie elewacyjnej może być wapno, żywica syntetyczna, cement albo potas.
Dodaj komentarz