Farba wewnętrzna do malowania ścian – jaką wybrać?

Farba wewnętrzna do malowania ścian – jaką wybrać?

Jeśli chcemy, aby wnętrze naszego domu wyglądało ładnie i elegancko to musimy wcześniej przyłożyć się porządnie do wyboru odpowiedniej farby, którą pomalujemy nasze ściany oraz sufit. Poza kolorem farby musimy więc zastanowić się nad tym jaki rodzaj farby by nas interesował, jakie powinna spełniać wymogi taka farba oraz ile kosztować. Generalnie przyjęło się, że sufit oraz ściany zwykle malujemy farbami emulsyjnymi, czyli farbą lateksową oraz farbą akrylową. Wybór rodzaju farby i koloru farby zależy przede wszystkim od nas, dlatego warto poświęcić na niego trochę więcej czasu. Obecnie na rynku jest naprawdę bogata oferta przeróżnych farb wewnętrznych do naszych ścian i sufitu, dlatego jest w czym przebierać. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego czym się kierować przy wyborze farb wewnętrznych do malowania ścian. Zapraszam do lektury!

Dobra farba – jaka powinna być?

Przede wszystkim dobra farba do malowania ścian to taka, która jeszcze przez wiele lat od momentu pomalowania ściany będzie się prezentować dobrze i świeżo, niczym jak w dniu w którym została pomalowana. Dlatego tak istotne jest, aby wybrać farbę, która nawet przy częstym czyszczeniu nie zmieni swojego koloru oraz wyglądu powierzchni naszej ściany. W związku z tym powinniśmy postawić przede wszystkim na wysoką jakość naszej farby. A konkretnie należy przyjrzeć się jakiej jakości oraz w jakiej ilości jest substancja bazowa w naszej farbie. Wiele zależy również od właściwego doboru składników w farbie oraz proporcji. Należy także pamiętać, że dobra farba wewnętrzna powinna posiadać dobre właściwości kryjące, nie może się przebarwiać, blaknąc, pękać czy też odpadać. Bardzo istotne jest także to, że gdy pomalujemy taką farbą nasze ściany to nie powinien prześwitywać przez nie kolor poprzedniej farby oraz wszelkiego rodzaju smugi czy plamy, które znajdowały się na naszej ścianie. Generalnie rzecz ujmując przyjmuje się, że dobrą farbę uznaje się farbę o zawartości części stałych, które przekraczają cztery i pół procenta. Podobne zdanie jest na temat farb, których gęstość jest powyżej 1,40 gram na centymetr sześcienny przy temperaturze około 20 stopni Celsjusza. Oczywiście, gdy używamy farb podkładowych lub lazur to wartości te mogą być odrobinę mniejsze. Warto także zaznaczyć, że transparentne lazury mają zwykle około 1,06 – 1,1 gram na centymetr sześcienny gęstości.

Czy warto kupić farby winylowe?

Farby winylowe schną około 3 godzin i mają podobne właściwości do tradycyjnych farb akrylowych, więc jak najbardziej warto je kupić do pomalowania swoich ścian. Ich dużym plusem jest także mniejsza paro przepuszczalność oraz duża odporność na zabrudzenia.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *