Tynkowanie to jedna z podstawowych czynności budowlanych z którą na pewno niejeden mężczyzna miał w życiu do czynienia. Aby otynkować ściany działowe musimy najpierw wykonać tak zwane tynki wewnętrzne, czyli w praktyce są to najczęściej tynki cementowo-wapienne lub tynki gipsowe. Zdecydowanie o wiele rzadziej używa się tynków wapiennych, które stosuje się raczej w obiektach zabytkowych niż codziennego użytku. Z racji, że tynki wewnętrzne to jeden z ważniejszych elementów prac budowlanych to powinniśmy przyłożyć dużą wagę do tego jaki tynki kupujemy oraz jakiej jest on jakości. Obecnie na rynku dostępna jest szeroka oferta przeróżnych tynków, pojawia się jednak pytanie, który z nich wybrać? Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego czym się kierować przy wyborze tynków gipsowych. Zapraszam do lektury!
Czym się charakteryzują tynki gipsowe?
Jeżeli chodzi o tynki gipsowe to jest to jeden z najczęściej wybieranych tynków do wykonania w domu. Przede wszystkim dlatego, że cechuje je szybkie tempo pracy, ponieważ możemy je nanieść niemalże od razu w jednej docelowej warstwie (czego nie możemy zrobić w przypadku tynków cementowych). Ich dużym atutem jest również to, że po wyrównaniu mają one gładką powierzchnię oraz kolor biały. W przeciwieństwie do tynków cementowych to tynki gipsowe jeśli tylko od razu nałożymy w odpowiedni sposób to nie musimy nakładać dodatkowych warstw gładzi gipsowej. Ponadto warto zaznaczyć, że tynki gipsowe możemy w bardzo prosty sposób wyrównać, aby osiągnąć powierzchnię, która będzie idealnie równa i gładka.
Jak nakładać tynki gipsowe?
Przede wszystkim dużym ułatwieniem w przypadku tynków gipsowych jest fakt, że są one sprzedawane w formie gotowych suchych mieszanek, które następnie należy rozdrobnić z wodą. Po rozdrobnieniu tynku z wodą możemy nanieść go ręcznie lub w sposób mechaniczny, z użyciem specjalnych agregatów. Powinieneś także wiedzieć, że w składzie tynków gipsowych znajduje się główniej wysokiej jakości gips oraz odpowiednio dobrane kruszywo (którego uziarnienie powinno być nie większe niż 1,2 milimetry). Poza tym nasza mieszanka posiada w składzie specjalne plastyfikatory, dodatki uszlachetniające oraz opóźniacze. Należy również pamiętać o tym, że tynki gipsowe powinno się rozdrabniać w odpowiednio dobranej do zakresu prac wodzie, ponieważ po rozdrobnieniu z wodą bardzo szybko mogą one stwardnieć. Nasz gotowy tynk gipsowy doskonale sprawdzi się jako podłoże pod tapety oraz farby na ścianie.
Dodaj komentarz