Czujniki czadu. W trosce o zdrowie i życie domowników.

Czujniki czadu. W trosce o zdrowie i życie domowników.

Tlenek węgla jest gazem obecnym w powietrzu, ale jego wysoki poziom może spowodować śmierć lub poważne zagrożenie życia. Jego obecność można wykryć tylko za pomocą specjalnego detektora tlenku węgla. Czujki są dostępne w postaci modeli zasilanych na baterie lub modeli z okablowaniem. Wydatek jest naprawdę niewielki, a niejednokrotnie może uratować życie.

Czad, cichy zabójca
Tlenek węgla jest bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku gazem, który jest prawie niemożliwy do zidentyfikowania bez odpowiedniego wykrywacza. Powstaje, gdy paliwa takie, jak drewno, benzyna, węgiel, propan, gaz ziemny, benzyna czy olej opałowy nie spalają się całkowicie. To niespalone paliwo może pochodzić z różnych źródeł od suszarek do ubrań i podgrzewaczy wody, przez piece, piecyki i kominki opałowe, po samochód pozostawiony w szczelnie zamkniętym garażu.

Gdy tlenek węgla przechodzi przez płuca, przedostaje się do czerwonych krwinek i wiąże się z hemoglobiną w tym samym miejscu, co tlen. Tworzy to karboksyhemoglobinę, która zakłóca transport i wymianę gazową tlenu w krwinkach czerwonych. To głodzi tlen, trwale uszkadza tkankę mózgową i płuca, wywołując uduszenie. Najbardziej niepokojące jest to, że zanim objawy staną się śmiertelne, mogą pojawić się typowe objawy grypy lub przeziębienia, takie jak duszność, nudności lub łagodne bóle głowy.
Jednym ze sposobów zapobiegania narażeniu na działanie tlenku węgla jest zainstalowanie wykrywacza tlenku węgla lub detektorów w domu, samodzielnie albo w połączeniu z pełnym systemem bezpieczeństwa.

Jak reagować, gdy detektor wyczuje czad?
Po pierwsze, nie należy panikować. Trzeba natychmiast zebrać wszystkich domowników i wyjść na świeże powietrze. Konieczne jest zbadanie stanu zdrowia wszystkich, którzy mogli ulec zatruciu. Mogą je sugerować objawy grypopodobne. Jeśli są one widoczne nie należy zwlekać i warto od razu zadzwonić na pogotowie.

Jeśli możemy, otwórzmy wszystkie drzwi i okna, aby wywietrzyć dom zanim wyjdziemy na zewnątrz. Jeśli to możliwe, nie wracajmy do domu, dopóki alarm się nie przestanie działać, a odpowiednie służby nie sprawdzą, czy wszystko jest w porządku. Powinniśmy także skontaktować się z profesjonalistą, aby ocenił wszystkie urządzenia, będące potencjalnym źródłem tlenku węgla, aby w przyszłości nie dochodziło do podobnych zdarzeń.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *