Jaką wybrać spawarkę dla amatora?

Jaką wybrać spawarkę dla amatora?

Wybór spawarki to dość poważna decyzja, ponieważ nie jest to tani sprzęt i jeśli już jakąś kupimy to warto trochę zainwestować aby mogła służyć nam przez dłuższy czas. Dlatego przed zakupem spawarki dobrze jest znać planowane zastosowanie oraz funkcje tego sprzętu, które będą nas najbardziej interesowały. Oczywiście wielu z nas zwykle zaczyna poszukiwania różnego rodzaju sprzętu sprawdzając najpierw ceny, aczkolwiek nie jest to dobra strategia w przypadku spawarek. Przede wszystkim dlatego że jeśli nie wiemy jaki sprzęt do czego będzie służyć nie jesteśmy w stanie sami realnie wycenić ile mniej więcej powinien on kosztować. Pamiętaj także o tym, że dla amatorów nie potrzebny jest sprzęt najwyższej klasy, ale nie zmienia to faktu, że warto wybrać spawarkę, która nam się nie rozleci po kilku pierwszych użyciach. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego jaką spawarkę warto wybrać, gdy zaczyna się swoją przygodę
ze spawaniem. Zapraszam do lektury!

Jakie mamy rodzaje spawarek?

Przede wszystkim spawarki możemy podzielić na migomaty oraz na spawarki TIG spośród których możemy wyróżnić spawarki inwertorowe oraz spawarki transformatowe. Jeśli chodzi o spawarki transformatowe to jest dość dobra opcja dla amatora, ponieważ jest to urządzenie, które jesteśmy w stanie samodzielnie naprawić oraz które jest stosunkowo tanie. Inna sprawa, że jeśli ktoś potrafi sobie taką spawarkę naprawić to oznacza, że spawaniem zajmuje się już trochę bardziej profesjonalnie. Innym rodzajem spawarek są spawarki inwertorowi. Co prawda są one droższe, ale na pewno bardziej efektowne i wygodniejsze w pracy. Istotne jest również to, że w spawarkach inwerterowych sama konstrukcja chociaż jest bardziej skomplikowana to jest trwalsza, a więc wybaczy nam błędy techniczne, które mogą się pojawić z powodu naszych amatorskich początków współpracy z tym urządzeniem. Poza tym warto zaznaczyć, że w spawarce inwertorowej normalne wahania prądów nie przyczyniają się do jej uszkodzenia, dzięki temu nie będziemy musieli jej często naprawiać i powinna nam starczyć na dłużej.

Jakie są metody spawania?

Generalnie możemy wyróżnić trzy podstawowe metody spawania. Pierwszą z metod spawania jest spawanie metodą MAG – jest to najłatwiejsze technicznie rzecz biorąc spawanie i najlepsze dla osób początkujących. Ponadto jest także najtańsze, a jedynym ograniczeniem tego rodzaju spawania jest to, że nie spawamy w ten sposób aluminium oraz stali nierdzewnych. Drugą metodą jest spawanie MIG, które jest podobne do metody MAG, ale robimy je w osłonie gazów obojętnych. Trzecia metoda do spawanie TIG, która jest najtrudniejszą metodą spawania.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *