Elektrody spawalnicze – jakie wybrać?

Elektrody spawalnicze – jakie wybrać?

Chyba każdy majsterkowicz miał kiedyś to czynienia ze spawaniem. Jest to także czynność, którą dokonują niemal każdego dnia pracownicy wszelkiego rodzaju profesjonalnych warsztatów. Zarówno majsterkowicz jak i pracownik takiego warsztatu powinien sobie zdawać sprawę jak ważne jest posiadanie odpowiedniego sprzed oraz materiału, aby ich praca nie poszła na marne i przyniosła oczekiwane efekty. Obecnie w sklepach mamy szeroki wybór wszelakich elektrod spawalniczych, dlatego dobrze jest się zastanowić jaka konkretnie elektroda spawalnicza nas interesuje i która będzie spełniała nasze potrzeby. Nie jest to prosty wybór, ale jeśli wcześniej dowiemy się czegoś więcej na ten temat to w sklepie na pewno będzie nam łatwiej podjąć decyzję. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego czym się kierować przy wyborze elektrody spawalniczej. Zapraszam do lektury!

Czym są właściwie elektrody do spawania?

Elektrod to niezbędny element spawarki, który pozwala na wykonania trwałego spoiwa łączącego dane elementy. Przede wszystkim są one wykorzystywane przy spawaniu elektrodami otulonymi przy użyciu spawarki. Warto także zaznaczyć, że elektrody powstają z metalowych rdzeni oraz pokrywane są różnego rodzaju otulinami, które mają duży wpływ na to jaki będzie potem skład powstałych spoin. Powinieneś także wiedzieć, że elektrody różnią się miedzy sobą przeznaczeniem, długością oraz średnicami.

Czym się kierować przy wyborze elektrody do spawania?

Przede wszystkim wybierając dla siebie odpowiednią elektrodę powinniśmy zwrócić uwagę na takie czynniki jak: warunki, którym nasza elektroda będzie musiała podołać, rodzaj spawanego materiału oraz pozycja w jakiej będzie spawać. Warto również zapamiętać, że używanie wybranego elementu powinno przebiegać razem z zachowaniem parametrów pracy, jakie są określone na opakowaniu elektrody przez producenta.

Jakie są rodzaje elektrod do spawania?

Wśród elektrod do spawania możemy wyróżnić elektrody zasadowe. Warto wiedzieć, że są to elektrody o niskiej zawartości wodoru przez co wykonane za ich pomocą spoiny są mniej kruche oraz bardziej odporne na uszkodzenia. Jednak, aby zachować małą ilość wodoru w naszych elektrodach spawalniczych musimy je suszyć przed użyciem. Innym rodzajem elektrod są elektrody kwaśne, które pozwalają nam na uzyskanie spoin płaskich oraz gładkich. Ich minusem jednak jest mniejsza wytrzymałość. Należy wyróżnić również elektrody rutylowe, które są najpopularniejszymi elektrodami o uniwersalnym zastosowaniu.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *