Czym się kierować przy wyborze drutu spawalniczego?

Czym się kierować przy wyborze drutu spawalniczego?

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów drutów spawalniczych, dlatego początkujący operatorzy spawarek mogą mieć problem ze znalezieniem oraz wybraniem tego właściwego oraz odpowiadającego ich potrzebom. W sklepach dostępne są druty spawalnicze do spawania zarówno metodą MAG jak i MIG. Producenci w swoich ofertach posiadają różnego rodzaju druty spawalnicze, które różnią się od siebie grubością szpuli, drutu, gatunkiem, a także zastosowaniem. W związku z tym przed zakupem danego drutu spawalniczego dobrze będzie dokładnie przemyśleć swój zakup oraz zwrócić szczególną uwagę na jakość oraz trwałość drutu spawalniczego, która na pewno wpłynie na komfort naszej pracy. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, czym należy się kierować przy wyborze druta spawalniczego. Zapraszam do lektury!

Jakie są rodzaje drutów spawalniczych?

Przede wszystkim druty spawalnicze możemy podzielić na standardowe druty spawalnicze, które nawinięte są na szpulę o wadze 15 kilogramów i 5 kilogramów. Zanim zabierzemy się za zakup drutu spawalniczego to dobrze jest sprawdzić czy ma on precyzyjny nawój drutu, ponieważ w ten sposób na pewno uda nam się ominąć wszelkiego rodzaju problemu, które mogłyby się pojawić podczas podawania drutu.

Jaka powinna być grubość drutu spawalniczego?

Wybór odpowiedniego drutu spawalniczego uzależniony jest przede wszystkim od grubości materiału spawanego oraz od pozycji spawania. Powinniśmy zapamiętać, że im grubszy jest materiał, który planujemy pospawać tym większą średnicę drutu powinniśmy użyć. Jeśli natomiast chcemy uzyskać większą gęstość oraz głębokość wtopienia to powinniśmy zastosować drut, który posiada mniejszą średnicę. Poza tym koniecznie powinniśmy również sprawdzić przy wybieraniu grubości druta jaka jest gęstość prądu, który przepływa przez drut, ponieważ wpływa ona na charakter przenoszenia metalu w łuku spawalniczym. Średnicami drutów, które są najczęściej stosowane oraz kupowane przez fachowców są druty spawalnicze o grubości: 2,0 milimetry, 1,6 milimetra, 1,2 milimetra, 1,0 milimetra, 0,8 milimetra oraz 0,6 milimetra.

Jakie są gatunki drutów spawalniczych?

Ogólnie rzecz biorąc druty spawalnicze może podzielić również na gatunki. Wśród nich możemy wyróżnić druty spawalnicze, które są opisane symbolem SG3 (G4Si1) oraz SG2(G3Si1). Na czym polega różnica pomiędzy tymi gatunkami drutów spawalniczych? Najkrócej rzecz ujmując różnica polega na tym, że drut spawalniczy SG3 ma większą zawartość Si – Mn niż gatunek SG2.

 


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *